4ZDA[e]RZENIA 2017

 

4 ZDA[e]RZENIA

Edyta DZIERŻ / Tomasz JĘDRZEJEWSKI
Małgorzata
JOJNOWICZ / Anna KOSSAKOWSKA
malarstwo / rzeźba

Wernisaż 5 października (czwartek) o godz. 18.00
Wystawa trwa do 31 października 2017

.


Słowo do wystawy Edyty Dzierż

4 ZDARZENIA to spontaniczne spotkanie czterech artystów: Edyty Dzierż (Warszawa), Tomasza Jędrzejewskiego (Poznań), Małgorzaty Jojnowicz (Wrocław) i Anny Kossakowskiej (Warszawa) we wspólnej przestrzeni galerii.
To wystawa
ZDERZENIA czterech jasno określonych wizji estetycznych i postaw twórczych, które wzajemnie na siebie oddziałują.
Prace artystów są zróżnicowane warsztatowo i stylistycznie. Malarstwo (olejne, akrylowe) i rzeźba (żywica, brąz, plastelina, szkło). Kolorowe i monochromatyczne. Są duże i mniejsze.

Obrazy Edyty Dzierż akcentują horyzontalny rytm, zmysłową ziarnistą fakturę. Realistyczno-abstrakcyjne formy oddziałują silnym kolorem, napięciem emocjonalnym.
Rzeźby Tomasza Jędrzejewskiego przedstawione w organicznej, syntetycznej formie, harmonijnie współistnieją z obiektami figuratywnymi. Otoczone lub raczej w towarzystwie innych wartości – obrazów – nabierają nowych znaczeń.
Malarstwo Małgorzaty Jojnowicz pulsuje transparentnym kolorem oraz przenikającymi się warstwami. Geometryczne przestrzenie intensywnie zachęcają do medytacji.Obrazy Anny Kossakowskiej w odczuwalny sposób inspirowane są otaczającą rzeczywistością, zwłaszcza pejzażem zobaczonym lub jego wspomnieniem. Wyrafinowane w kolorze, analityczne – balansują między konkretem a złudzeniem.
Twórców łączy szczery zapis różnych chwil, doświadczeń, energii emocji towarzyszących w kontemplacji „piękna”  świata wewnętrznego i zewnętrznego. To również ich wspólna wizja ZDARZENIA jako możliwość ZDERZENIA refleksji i odczuć odbiorców z artystami.

EDYTA DZIERŻ
malarstwo

Światło 2, 2017
Światło 16, 2017
Pory dnia IV, 2017
Światło 4, 2017
Światło 15, 2017
Światło 14, 2017
Wyciszenie, 2016
Horyzont, 2016

 ...

TOMASZ JĘDRZEJEWSKI
rzeźba

Gabinet osobliwości 1, 2016
Gabinet osobliwości 2, 2016
Gabinet osobliwości 3, 2016
Gabinet osobliwości 5, 2016
Gabinet osobliwości 4, 2016
Bezimienni 2, 2011

brąz, 26 x 32 x 13 cm

Bezimienni 3, 2011

brąz, 26 x 25 x 14 cm

Bezimienni 1, 2011

brąz, 26 x 25 x 14 cm
.

Forma organiczna I i II, 2016

brąz na podstawie z marmuru

Everyman, 2008

aluminium, 33 x 40 x 30 cm

Agresor, Uśpiony, Spiralny, 2016

plastelina barwiona w szkle
20 x 20 x 20 cm

...

MAŁGORZATA JOJNOWICZ
malarstwo

jojnowicz-10 z cyklu Pejzaże nierealne, 2014.jpg
17 z cyklu Pejzaże nierealne
30 z cyklu Pejzaże nierealne
34 z cyklu Pejzaże nierealne, 2017
31 z cyklu Pejzaże nierealne, 2015
Pejzaż z chmurą, 2016

...

ANNA KOSSAKOWSKA

malarstwo

Brama do parku, 2015
Vicenza, 2010
Pośród oleandrów, 2013
Błękitne okna 2, 2010
Via San Ignazio, 2010
San Clemente, 2013
Okno na Via Appia, 2013
Dom przy Via Appia, 2013
Spinalonga, 2010

 ...

 

Edyta DZIERŻ

„NATURA to mój stymulator malarskiego poznania, twórczych impulsów (koloru, formy, światła, faktury, relacji przestrzennych). To jej bogactwo różnorodnych aluzji prowokuje mnie! Zmusza do koncentracji i tworzenia kolejnych, innych, nowych jakości – obrazów. Buduję je mocnym kolorem, dynamiczną kreską, płaską plamą barwną, szorstką fakturą, zmodyfikowaną konsystencją farby. To dzięki naturze, jej regularności, powtarzalności, kojarzę abstrakty i realne odniesienia w nowe jakości – obrazy, w które uwikłany jest człowiek. KOLOR to istota malarstwa! To wyraz energii, która oddziałuje na widza oraz przestrzeń, w którą wkracza razem z nami. Kolorem chcę uderzać w widza z impetem – oddziaływać na kształt rytmów, dźwięków – obraz brzmi! W czasie live painting, performance (obraz-dźwięk-światło) widz wchłania moje myśli, idee, ślady, znaki, słowa, dźwięki, energię…!”
...
Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2004 r. dyplom z malarstwa pt. „Pejzaż” w pracowni prof. Mariana Czapli prezentowany w Galerii Studio w Warszawie. Aneks z malarstwa ściennego w pracowni prof. Edwarda Tarkowskiego. W latach 2000-2002 specjalizacja z rzeźby w pracowni prof. Gustawa Zemły.
Artystka figuruje w Rankingu Rzeczpospolitej – Kompas Młodej Sztuki 2008/2010/2012 rok www.kompasmlodejsztuki.pl.  
Współtworzy PRACOWNIĘ 23 na warszawskiej Pradze i projekt Stan Rzeczywisty *nocne spotkania z twórcami.
Wystawia indywidualnie i zbiorowo, w kraju i za granicą. Tworzy autorskie projekty artystyczne a także działa, jako organizator, kurator wystaw, projektów ogólnopolskich i międzynarodowych promujących sztukę współczesną.
Zajmuje się malarstwem, technikami ściennymi (mozaika, sgraffito, fresk), live painting, performance: malarstwo-dźwięk-światło. Współpracuje z muzykami m.in.: prof. dr hab. Elżbietą Gajewską, Iwoną Jędruch, Markiem Stępniem, Tadeuszem Sudnikiem, Katarzyną Oczkowską.
.

Tomasz JĘDRZEJEWSKI

Urodzony w 1984 roku w Kielcach. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, a następnie poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w zakresie rzeźby w pracowni prof. Danuty Mączak.
Od 2009 członek Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy, od 2015 Wiceprezes WZAR. W latach 2012-2016 pracownik dydaktyczny w Katedrze Rysunku, Malarstwa, Rzeźby i Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej.
Współtwórca z (Krzysztofem Ślachciakiem) „Twórczego Squadu”, działającego przy Centrum Kultury „Scena To Dziwna” w Gnieźnie. W 2016 roku uzyskał tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne.
Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Laureat m.in. pierwszej nagrody w Konkursie Małej Formy Rzeźbiarskiej im. prof. Józefa Kopczyńskiego, Nagrody Wojewody Świętokrzyskiego – „Przedwiośnie 34” w Kielcach, Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego – Grand Prix XV Salonu Wielkopolskiego, Nagrody Prezydenta Miasta Kielce – Grand Prix „Przedwiośnie 36” w Kielcach, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działa w zróżnicowanej materii rzeźbiarskiej, tworząc instalacje, małe formy oraz obiekty przestrzenne. W swojej sztuce ukazuje szeroko rozumiany wątek egzystencji i emocjonalności; interesuje go postawa człowieka wobec innych, niekoniecznie ludzi.
.

Małgorzata JOJNOWICZ

„W moich obrazach najważniejszy jest kolor, a właściwie energia, którą on ze sobą niesie. Są to kompozycje abstrakcyjne, kompozycje koloru całkowicie uwolnione od jakichkolwiek skojarzeń z przedmiotem. Pokazuję emocje przetworzone na język abstrakcji, niedopowiedzenia. Emocje przeskalowane na wymiar blejtramu”.
...
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dyplom w 2000 r. na kierunku Architektura Wnętrz). Malarstwo studiowała w pracowni prof. Wandy Gołkowskiej i prof. Piotra Błażejewskiego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ściennym, ilustracją, projektowaniem wnętrz i fotografią artystyczną. Prowadzi warsztaty artystyczne (m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu). Wystawia indywidualnie i zbiorowo, w kraju i za granicą. Działa, jako organizator i kurator wystaw.
.

Anna KOSSAKOWSKA

„Pejzaże wykonane w technice olejnej i akrylowej na płótnie, to malarskie zapiski z podróży, w czasie których motywy pojawiły się jakby samoistnie, zwracając na siebie uwagę niezwykłym światłem, zestawem barw i kształtów. Uchwycony tu nastrój krain południa i północy czaruje odmiennym ciepłem i nasyceniem kolorów, ale niezależnie od intensywności swojego zaistnienia na płaszczyźnie obrazu, wciąga i zatrzymuje na chwilę od zgiełku otaczającego nas świata”.
...
Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych wydziału Architektury Wnętrz, z aneksem z Malarstwa. Kurator wystaw ogólnopolskich i międzynarodowych promujących sztuki piękne.
Tworzy w kilku technikach malarskich. Prezentuje swoje obrazy na wystawach w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach w Polsce i na świecie. Autorka i realizatorka projektów dydaktyczno-rozwojowych przez sztukę w praktyce i warsztatów artystycznych. Współautorka i organizatorka międzynarodowego projektu artystycznego „EVIVA L’ARTE”. Aktywnie uczestniczy w plenerach i wydarzeniach artystycznych Młodych Sztuką i międzynarodowej Grupy ARTE.