X ARTYŚCI ZAŚCIANKOWI 2017 

X – ARTYŚCI ZAŚCIANKOWI – 2017

Anna GEZIUK
/ Bartosz MILEWSKI / Karol WILK

Wernisaż 9 listopada (czwartek) o godz. 18.00
Wystawa trwa do 30 listopada 2017

 

Słowo do wystawy Bartosza Milewskiego

X” to wystawa znacząca dziesięciolecie grupy Artyści Zaściankowi, tym razem w składzie: Anna Geziuk (fotografia) oraz Bartosz Milewski i Karol Wilk (malarstwo przede wszystkim). Echa manifestu z 2007 zobowiązującego ich do tworzenia „ku pamięci tego, co jeszcze nie odeszło” wciąż wybrzmiewają w twórczości grupy. Świadczą o tym zdjęcia dokumentujące życie na prowincji (dworzec PKS czy staroświeckie targowisko na zdjęciach reporterskich Anny Geziuk), TIRy przemierzające polskie szlaki (Bartosz Milewski) czy FSO Polonez (Karol Wilk): widoki, jakich niewątpliwie coraz mniej, przez co tym bardziej warte są uwiecznienia. Przez dziesięć lat istnienia grupy kraj, w którym Zaściankowi żyją i tworzą wizualnie przesunął się ku zachodowi. Czy przeniósł się tam także mentalnie? Czy może wprost przeciwnie?

X” nie trzyma się ściśle i dogmatycznie „zaściankowego” stylu czy „zaściankowych” tematów. Pojazdy w obrazach Karola Wilka stały się bardziej światowe – trabanty i syrenki „ewoluowały” w bolidy F1. PRL-owskie wnętrza posłużyły za tła fotografii mody Anny Geziuk, sesji opublikowanej w magazynach o światowym zasięgu. W obrazach Bartosza Milewskiego -odwrotnie- zagościły modelki, przeniesione ze zdjęć autora.

Intencją autorów
X” jest pokazanie jak zaskakujące mogą być drogi wzajemnej inspiracji trójki ludzi oddanych potrzebie tworzenia, odnajdujących różne, nowe dla nich samych, formy wyrazu. Zmieniają się plenery w zdjęciach Anny, Karol fascynuje się budowaniem faktur metodą wylewki na poziomo ułożonych blejtramach, Bartosz eksperymentuje ze stylistyką komiksu i ilustracji. Zmieniają się palety kolorów i sposoby tworzenia kompozycji, ewoluuje warsztat.

ANNA GEZIUK
fotografia

Street Cars of Desire 1
Street Cars of Desire 3
Street Cars of Desire 5
On the Run
Perfect Strangers 1
Perfect Strangers 2
Street Cars of Desire 4
Fall Tryst
Garbusy
Zajezdnia autobusowa
PKS
Roboty drogowe
Osiedle
Mim
Targowisko
Społem

 ...

BARTOSZ MILEWSKI
malarstwo

Autobus, 2009
Dworzec PKS, 2011
Ciężarówki czasu, 2011
Statek, 2013
Pali się, pali się, 2011
Lublin 1, 2013
Goodbye Analog 4, 2014
Warszawa. Marymont Potok 4
Warszawa Marymont.Potok 3, 2017
Warszawa, 2016

...

KAROL WILK
malarstwo

Męski, prawie sportowy i turystyczny - przed pasażem dworcowo-handlowym, 2017
Męski, sportowy, turystyczny - przed pasażem dworcowo-handlowym, 2017

.

NRD-owski sen Wilka, 2013

.

Transport czegoś, po coś - ciężarówka, 2012

.

Dziś na kursie Sepang, Korea, 2013

.

Dziś na kursie Singapur, 2013

.

Pasta serowa z bazylią. Biblioteka w Kasku, 2010-2013

.

Lublin, 2009-2015PoloneZ, 2007...


Anna Geziuk
– kulturoznawca i fotograf. Zaczynała jako fotoreporter (koncerty, imprezy masowe, sport). Współpracowała z tytułami prasowymi, jest laureatką wielu konkursów fotograficznych. Tworzyła street photo. W roku 2011 dołączyła do grupy Artyści Zaściankowi. Pochodzi z Wrocławia, mieszka w Warszawie. 
Bartosz Milewski – absolwent Cornish College of the Arts w Seattle (malastwo, wideo) i ASP w Krakowie (magisterium i doktorat z malarstwa). Zajmuje się malarstwem, ilustracją i fotografią, a także krótkimi filmami i słowem pisanym. Uwielbia uczyć. Współtwórca i członek grupy Artyści Zaściankowi. Pochodzi z Wrocławia, mieszka w Warszawie.
Karol Wilk
– absolwent malarstwa krakowskiej ASP (2008) i UMCS KSP w Kazimierzu Dolnym (2006). Od 2007 roku członek i współzałożyciel grupy artystycznej Artyści Zaściankowi. Na co dzień, wraz z żoną artystką plastykiem i córką mieszka w Lublinie i zajmuje się wszystkim tym, czym każdy z nas. Z zamiłowania fotograf, twórca video. Pasjonat papierowych książek, muzyki na krążkach i posiadacz Trabanta.